Program & Top Ops Awards Breakfast

10374891_720107444723094_4467073440234528986_nJoin Cablefax on October 14 at the Loews Hollywood, where we will announce the Program Awards winners and celebrate the industry’s top operators of the year.

This outstanding event will bring together those who create amazing content and those who excel in bringing it to the viewers.  Judges selected Program Award winners in more than 40 categories including Best Show or Series, Best Actor/Actress/Host, and special categories such as Best Opening Sequence.  We will also recognize the Top Operators of the Year designated by Cablefax: The Magazine  as the most innovative and competitive players in the industry.

program awardddWe invite you to join us on October 14 for celebratory toasts, networking and a fun-filled awards breakfast.  This event will take place the day after Cablefax’s Cable Business Boot Camp, also at the Loews Hollywood.  We have 2-day packages available for you and your team – so register today!

To purchase congratulatory ads in the Program Awards Special Report contact Diane Schwartz at dschwartz@accessintel.com.

loews 12Location
Loews Hollywood
1755 N Highland Ave.
Hollywood, California 90028
(325) 856-1200

 


 

Event Pricing:

Per Person $499.00
Table of 10 $4990.00

Register

 

Program Awards Finalists & Top Operators of the Year Winners

 

Best Actor in Cable

  • Billy Bob Thornton – Fargo, FX
  • Charlie Hunnam – Sons of Anarchy, FX
  • Jon Voight – Ray Donovan, Showtime
  • Kevin Hart – Real Husbands of Hollywood, BET Networks
  • Martin Freeman – Fargo, FX
  • Matthew Rhys – The Americans, FX
  • Matthew McConaughey – True Detective, HBO
  • Peter Dinklage – Game of Thrones, HBO

Best Actress in Cable

  • Allison Tolman – Fargo, FX
  • Cicely Tyson – The Trip to Bountiful, Lifetime Networks
  • Diane Kruger – The Bridge, FX
  • Katey Sagal – Sons of Anarchy, FX
  • Tatiana Maslany – Orphan Black, BBC America

Best Cable Program

  • Breaking Bad, AMC
  • Fargo, FX
  • Louie, FX
  • Masters of Sex, Showtime
  • Rectify, SundanceTV
  • The Americans, FX
  • The Fosters, ABC Family
  • True Detective, HBO

Best New Cable Program

  • AMERICA with Jorge Ramos, Fusion Network
  • Bring It!, Lifetime Networks
  • Broad City, Comedy Central
  • Fargo, FX
  • Life Below Zero, National Geographic Channel
  • HITRECORD ON TV, Pivot
  • Please Like Me, Pivot
  • True Detective, HBO
  • Wahlburgers, A&E

Back to Top

Best Showrunner

  • Marc Cherry – Devious Maids, Lifetime Networks
  • Ralph Farquhar – Real Husbands of Hollywood, BET Networks
  • Travis Shakespeare – Life Below Zero, National Geographic Channel

Best Actor/Actress Comedy

  • Chris Diamantopoulos – Episodes, Comedy Central
  • Ilana Glazer – Broad City, Comedy Central
  • Kevin Hart – Real Husbands of Hollywood, BET Networks
  • Keegan-Michael Key and Jordan Peele – Key & Peele, Comedy Central
  • Jenny Slate – Kroll Show, Comedy Central

Best Host Comedy

  • Chris Hardwick – @midnight, Comedy Central
  • Joel McHale – The Soup, E! Entertainment
  • Conan O’Brien – Conan, TBS
  • John Oliver – Last Week Tonight, HBO
  • David Steinberg – Inside Comedy, Showtime

Best Actor/Actress Drama

  • Idris Elba – Luther, BBC America
  • Vera Farmiga – Bates Motel, A&E
  • Freddie Highmore – Bates Motel, A&E
  • Tatiana Maslany – Orphan Black, BBC America
  • Julia Ormond – Witches of East End, Lifetime Networks
  • Tom Riley – DaVinci’s Demons on Starz, Adjacent Productions

Back to Top

Best Actor/Actress Movie/Miniseries

  • Helena Bonham Carter – Burton & Taylor, BBC America
  • Emile Hirsch – Bonnie & Clyde, Lifetime Networks
  • Richard Madden – Klondike, Discovery Channel
  • Dominic West – Burton & Taylor, BBC America
  • Vanessa Williams – The Trip to Bountiful, Lifetime Networks

Best Actor/Actress/Host Family Friendly

  • Carly, Kaitlin and Tim – The Sunny Side Up Show, Sprout
  • Katie Douglas – Spooksville, Hub Network
  • Michelle Lepe as Nina – The Good Night Show, Sprout
  • Cesar Millan – Cesar 911, Nat Geo Wild
  • Jason Silva – Brain Games, National Geographic Channel

Best Host Food

  • Anthony Bourdain – Anthony Bourdain: Parts Unknown, CNN
  • Gabriele Corcos and Debi Mazar – Extra Virgin, Cooking Channel
  • Giada De Laurentiis – Giada at Home, Food Network
  • Guy Fieri – Diners, Drive-Ins and Dives, Food Network
  • Florence Henderson – Who’s Cooking with Florence Henderson, RLTV
  • Chuck Hughes – Chuck’s Eat the Street, Cooking Channel
  • Mason Pettit – Food Paradise, Travel Channel
  • Mo Rocca – My Grandmother’s Ravioli, Cooking Channel
  • Trisha Yearwood – Trisha’s Southern Kitchen, Food Network

Best Host Music

  • Katie Daryl – The World’s Greatest Tribute Bands, AXS TV
  • Georgie Okell – Fuse News, Fuse
  • Sibley Scoes & DJ Damage – Revolt Live, Revolt

Best Host News/Public Affairs

  • Julia Boorstin, CNBC
  • Jorge Ramos, Fusion Network
  • Jake Tapper, CNN

Register

Back to Top

Best Host Other

  • Nicole Curtis – Rehab Addict, DIY Network
  • Adam Ferrava, Tanner Foust and Rutledge Wood – Top Gear USA, BBC Worldwide Productions
  • Joseph Gordon-Levitt – Hit Record on TV, Pivot
  • Dominic Monaghan – Wild Things with Dominic Monaghan, BBC America
  • Lara Spencer – Flea Market Flip, HGTV
  • Iyanla VanZant – Iyanla: Fix My Life, OWN/Harpo Studios

Best Host Reality Competition/Game Show

  • Padma Lakshmi – Top Chef, Bravo Media
  • Alton Brown – Cutthroat Kitchen, Food Network
  • Ted Allen – Chopped, Food Network
  • Drew & Jonathan Scott – Brother vs. Brother, HGTV
  • Todd Newton – Family Game Night, Hub Network
  • Heidi Klum and Tim Gunn, Lifetime Networks

Best Host Regional Program

  • Ian Eagle, YES Network
  • Pat Kiernan, TWC News – NY1
  • Phil Wood, Mid Atlantic Sports Network

Best Host Talk Shows

  • Sunny Anderson, Katie Lee, Jeff Mauro, Marcela Valladolid and Geoffrey Zakarian – The Kitchen, Food Network
  • Andy Cohen – Watch What Happens Live, Bravo Media
  • David Feherty – Feherty, Golf Channel
  • Suze Orman – The Suze Orman Show, CNBC
  • Matt Vasgersian – MLB Network, MLB Network

Best Show or Series Animals/Nature

  • Big Cat Week, Nat Geo Wild
  • Black Mamba: Kiss of Death, Smithsonian Channel
  • River Monsters, Animal Planet
  • Saving Private K-9, Sportsman Channel
  • Wild Burma, Smithsonian Channel
  • Wild Things with Dominic Monaghan, BBC America

Back to Top

Best Show or Series Animated

  • Adventure Time, Cartoon Network
  • Archer, FX
  • Rick and Morty, Adult Swim
  • Zou, Sprout

Best Show or Series Children’s

  • Adventure Time, Cartoon Network
  • Drive, Chip and Putt Championship National Finals, Golf Channel
  • Harry the Bunny, BabyFirst
  • Stella & Sam, Sprout
  • Transformers Rescue Bots, Hub Network
  • The Amazing World of Gumball, Cartoon Network

Best Show or Series Comedy

  • Devious Maids, Lifetime Networks
  • Fashion Police, E! Entertainment
  • It’s Always Sunny in Philadelphia, FXX
  • Louie, FX
  • Please Like Me, Pivot
  • Real Husbands of Hollywood, BET Networks
  • Sirens, USA Network
  • The League, FXX

Best Show or Series Documentary

  • Against the Odds, American Heroes Channel
  • Arnie, Golf Channel
  • Capturing Oswald, Military Channel
  • Death & Dishonor: Crisis at the VA, CNBC
  • JFK: the Final Hours, National Geographic Channel
  • Murder in Enchanted Hills, LMN
  • The Day Kennedy Died, Smithsonian Channel
  • Wild Arabia, Animal Planet

Best Show or Series Drama

  • Bates Motel, A&E
  • Fargo, FX
  • Suits, USA Network
  • The Americans, FX
  • The Fosters, ABC Family
  • Orphan Black, BBC America
  • Vikings, History

Back to Top

Best Show or Series Education/Instructional

  • Bookmark, RLTV
  • Brain Games, National Geographich Channel
  • COSMOS: A SpaceTime Odyssey, National Geographic Channel
  • Irish Writers in America, CUNY TV
  • The Bitcoin Uprising, CNBC
  • The Golf Fix with Michael Breed, Golf Channel

Best Show or Series Faith Based/Religious

  • Preachers’ Daughters, Lifetime Networks
  • Super Soul Sunday, OWN/Harpo Studios
  • The American Bible Challenge, GSN
  • Bible Hunters, Smithsonian Channel
  • The Gospel of Jesus’s Wife, Smithsonian Channel

Best Show or Series Family Friendly

  • Apple Mortgage Cake, UP
  • Backstage: Richard Sherman, Comcast Cable – CN100 Chicago
  • Brain Games, National Geographic Channel
  • Puppy Bowl X, Animal Planet
  • Rachael vs. Guy: Kids Cook-Off, Food Network
  • R. L. Stine’s The Haunting Hour: The Series, Hub Network
  • Seriously Amazing Objects, Smithsonian Channel
  • The Gabby Douglas Story, Lifetimes Networks

Best Show or Series Food – Competition

  • BBQ Pitmasters, Destination America
  • Beat Bobby Flay, Food Network
  • Cutthroat Kitchen, Food Network
  • Guy’s Grocery Game, Food Network
  • Top Chef, Bravo Media
  • Top Chef Canada, Insight Production Company Ltd.

Register

Back to Top

Best Show or Series Food – Instructional

  • Brunch at Bobby’s, Cooking Channel
  • Extra Virgin, Cooking Channel
  • Giada at Home, Food Network
  • The Pioneer Woman, Food Network
  • Who’s Cooking with Florence Henderson, RLTV

Best Show or Series Food – On Location

  • Anthony Bourdain: Parts Unknown, CNN
  • Chuck’s Eat the Street, Cooking Channel
  • Food Paradise, Travel Channel
  • Road Trip with G. Garvin, Cooking Channel
  • Restaurant: Impossible, Food Network
  • Restaurant Redemption, Cooking Channel

Best Show or Series Music

  • Crossroads, CMT
  • Fuse News, Fuse
  • Revolt Live, Revolt
  • Blondie’s New York, Smithsonian Channel

Best Show or Series News

  • AMERICA with Jorge Ramos, Fusion Network
  • Balitang America – Typhoon Yolanda 24 Hour Telethon, ABC-CBN International/The Filipino Channel
  • E! News, E! Entertainment
  • Oprah: Where are They Now?, OWN/Harpo Studios

Best Show or Series Other

  • Bonnie & Clyde, Lifetime Networks
  • Flowers in the Attic, Lifetime Networks
  • Hello Beautiful Interludes Live with John Legend, TV One, LLC
  • Homicide Hunter: Lt. Joe Kenda, Investigation Discovery
  • I’m Asian American and…, Myx TV
  • TechKnow, Al Jazeera America
  • Untold Stories of the ER, Discovery Fit & Health

Back to Top

Best Show or Series Public Affairs

  • The Stream – Hacking Hospitals, Al Jazeera America
  • The Stream – Blood Avocados: Cocaine, Meth and Weapons. Al Jazeera America
  • Critical Condition: Saving America’s Cities, CNBC
  • Injustice Files: Sundown Towns, Investigation Discovery

Best Show or Series Reality – Autobiographical

  • Bring It!, Lifetime Networks
  • Duck Dynasty, A&E
  • Preachers of L.A., Oxygen Media
  • R&B Divas LA, TV One, LLC
  • The Curse of Oak Island, History
  • Vanilla Ice Goes Amish, DIY Network
  • Welcome to Los Vargas, mun2

Best Show or Series Reality – Professions

  • American Pickers, History
  • Cesar 911, Nat Geo Wild
  • Deadliest Catch, Discovery Channel
  • Million Dollar Listing New York, Bravo Media
  • Rehab Addict, DIY Network
  • The Profit, CNBC
  • Total Divas, E! Entertainment
  • Wahlburgers, A&E

 

Best Show or Series Reality – Wilderness

  • Life Below Zero, National Geographic Channel
  • Mountain Men, History
  • Mountain Monsters, Destination America
  • Naked and Afraid, Discovery Channel
  • Swamp People, History

Best Show or Series Reality/Competition/Game Show

  • Brother vs. Brother, HGTV
  • Combate Americas, mun2
  • Project Runway, Lifetime Networks
  • The American Bible Challenge, GSN
  • The Fashion Fund, Ovation TV
  • Ultimate Survival Alaska, National Geographic Channel

Back to Top

Best Show or Series Regional Program

  • Broadway in Chicago Backstage, Comcast Cable
  • Fandemonium Chicago, Comcast CN100 Chicago
  • Inside Game of the Week, Comcast CN100 Chicago
  • Mariano Rivera’s Final Game, YES Network
  • Preachers of L.A., Oxygen Media
  • Railroad Alaska, Destination America
  • The Broadway Channel Presents Broadway Profiles, The Broadway Channel

Best Show or Series Sci Fi

  • Defiance, Syfy
  • Falling Skies, TNT
  • Orphan Black, BBC America
  • Witches of East End, Lifetime Networks

Best Show or Series Sports

  • 2014 McDonald’s All-American Games, Comcast Cable
  • Chicago White Sox Spring Training 2014, Comcast Cable – CN100 Chicago
  • Jabari Parker: 2013 Mr. Basketball, Comcast Cable – CN100 Chicago
  • Skywire Live with Nik Wallenda, Discovery Channel
  • The Journey: Big Ten Basketball 2014, Big Ten Network
  • The Journey: Big Ten Football 2013, Big Ten Network
  • Bleacher Report on Super Bowl Boulevard, CNN

Best Show or Series Talk Shows

  • CenterStage, YES Network
  • Intentional Talk, MLB Network
  • Oprah Prime, OWN/Harpo Studios
  • The Kitchen, Food Network
  • NBA TV’s Open Court – NBA Digital
  • Watch What Happens Live, Bravo Media

Best Miniseries

  • Burton & Taylor, BBC America
  • Luther, BBC America
  • Klondike, Discovery Channel

Best Opening Sequence

  • Combate Americas, mun2
  • Life Below Zero, National Geographic Channel
  • Ooh La Lam, ABS-CBN International/The Filipino Channel
  • Spooksville, Hub Network
  • The Fosters, ABC Family

Back to Top

Best Online/Mobile Extras for a Linear Show

  • Banshee, Cinemax
  • Chopped After Hours, Food Network
  • HITRECORD ON TV, Pivot
  • Spooksville Freak Files, Hub Network
  • The Starters podcast, NBA Digital
  • The Walking Dead Story Sync, AMC
  • Top Chef: Padma’s Picks, Bravo Digital
  • Vikings Season 2, HISTORY

Best Online-Only/Mobile-Only Show

  • Bobby Flay Fit, Food Network
  • Comedians in Cars Getting Coffee, Crackle
  • Cooking in the Fast Lane, Food Network
  • Derek, Netflix
  • Drop the Mic with Becky G, Flama
  • Live from E!, E! Entertainment

 

Back to Top

Top Ops

 

Register

 

MSO of theYear

  • Comcast Cable

Independent Operator of the Year

  • Comporium

Cable Marketer of the Year

  • Becky Jones, Viamedia

Independent Community Service Award

  • Cunningham Telephone & Cable

Independent Customer Service Awards

  • Ritter Communications

Independent Financial Executive of the Year

  • Robert Wieand, Service Electric Cablevision

Independent Lifetime Achievement Award

  • Dan Mulvenon, National Cable TV Cooperative

Independent Marketer of the Year

  • Betty Zeman, Cedar Falls Utilities

Independent Strategic Thinker of the Year

  • Ron Duncan, GCI

Independent Technology Executive of the Year

  • Jason Hansen, Conway Corp.

MSO Community Service Award

  • Time Warner Cable, New York City

MSO Financial Executive of the Year

  • Cathy Avgiris, Comcast

MSO Lifetime Achievement Award

  • Patty McCaskill, Suddenlink
  • Glenn Britt (posthumous), Time Warner Cable

MSO Regional Executive of the Year

  • Amy Smith, Comcast Florida

MSO Technology Executive of the Year

  • Kevin Hart, Cox Communications

MSO Technology Launch of the Year

  • Atlantic Broadband

Back to Top

program awardsprogram awards 2program awards 3

Event Registration:

Special Value – Sign Up for the 2-Day Package!

Per Person Rate Regular Rate
Program & Top Ops Awards Breakfast only $499
Awards Breakfast (Table of Ten) $4990
 Awards + Cable Business Boot Camp  $1244
Group Rate Regular Rate
Awards + Cable Business Boot Camp  $1194
Group = Two or more from the same company. Group price is per person.

Register

Location:

loews 12 Loews Hollywood
1755 N Highland Ave.
Hollywood, California 90028
(325) 856-1200

 

 

 

 

Questions:

Contact Diana Rojas at drojas@accessintel.com.

Sponsorship Opportunities Available:

To purchase congratulatory ads or sponsor the Program & Top Ops Awards Breakfast, please contact Diane Schwartz at dschwartz@accessintel.com.  View more information on sponsorship and advertising opportunities.

 

 

Curated By Logo