Home Awards Events Webinars Jobs Advertise Subscribe About
April 24, 2014
RSS
  CABLE JOBS

Call Center Manager/Director- Confidential - GA

Network Engineer
- Adams Cable Service - PA

Division Engineering Director – Cable ONE – AZ

Search All Jobs / Post Jobs


 
  E-LETTERS  


 
  VIDEO
FEMALE POWERHOUSE. Check out these casual shots of the CableFAX 2013 Most Powerful Women in Cable!
 
View Gallery »

View more PHOTOS of the 2013 CableFAX TV Innovation Summit!


 
  CALENDAR
May 2: Call for Nominations - Top Operators

May 7: Participation TV 2.0 Webinar: Turning Audience Involvement into Profit

May 21: Cablefax's Digital & Tech Summit

June 20: Call for Entries - Program Awards

 View the Entire Calendar

     

Sign up for The Skinny from CableFAX - Free Weekly Eletter

View Upcoming Events & Deadlines



Awards --
Call for Entries & Events:

CableMania with Cablefax & AXS TV - April 30
RSVP Today!

Call for Nominations - Top Operators
Nomination Deadline: May 2
Enter Now!

CableFAX's Digital & Tech Summit: May 21
Yale Club | NYC
Register Now!

Call for Entries - Program Awards
Entry Deadline: June 20
Enter Today!

Complete List of Events

Webinars:

Participation TV 2.0: Turning Audience Involvement Into Profit
May 7
Register Now!

Monetizing Social TV: New Tools and Tactics for Success
March 25
On-Demand




CABLE SHAPES UP! Members of CableFit #teamplatform at NCTA get ready to run a St. Patrick’s Day 8K road race, spanning the U.S. Capitol grounds and National Mall on March 9, (back row, l. to r.): Julie Hance, Ethan Buch, Frank Gallagher, Kristin Buch, Steven Morris, Lisa Hamilton, Scot Donaldson, Rob Stoddard, Rick Stoddard; (front row, l. to r.): Kelly Allers, Kat Stewart, Esther Song, Carleigh Blewett, Lisa Otto.  NCTA’s team finished 11th in a field of 54.



Register

Join us as we celebrate the CableFAX Program Awards and honor the Top Operators of the Year. This outstanding event will bring together those who create amazing content and those who excel in bringing it to the viewers. Judges select winners in more than 40 categories including Best Show or Series, Best Actor/Actress/Host, and special categories such as Best Opening Sequence. Cable's top shows, people, and entertainment icons will also be honored. We will also recognize the Top Operators of the Year designated by CableFAX as the most innovative and competitive players in the industry. New this year, we will also celebrate content that resonates across borders with the International Content Awards. 

We also invite you to join us the day after the luncheon, Dec. 5 for the CableFAX Most Powerful Women in Cable Breakfast and the CableFAX Top 100 in Cable, also at the Grand Hyatt. We have 2-day packages available for purchase below, or you can contact Saun Sayamongkhun directly at saun@accessintel.com; 301-354-1694.

Hashtag: #Cablefaxawards

Check out last year's winners here.

Hall of Fame


Ed Carroll
AMC Networks

Jim Cramer
CNBC

Frances Berwick
Bravo

Eileen O’Neill
Discovery Communications

Register

Event Registration:

Special Value - Sign Up for the 2-Day Package!

Event Registration

Per Person

Table of 10
Dec. 4: Program & Top Ops Luncheon $499 $4,999

Dec. 4 Luncheon + Dec. 5 Powerful
Women Breakfast
$875 $8,750

 

Read about this year's Top Ops Honorees

Buddy Valastro
Special Guest
 
Florence Henderson
Guest Presenter



RegisterProgram Awards Platinum Categories - Finalists

Platinum: Best Actor in Cable

  Dominic West - Appropriate Adult, Sundance Channel
  Patrick J Adams - Suits, USA Network
  Peter Dinklage - Game of Thrones, HBO
  Mandy Patinkin - Homeland, Showtime


Platinum: Best Actress in Cable

  Emily Watson - Appropriate Adult, Sundance Channel
  Callie Thorne - Necessary Roughness, USA Network
  Emmy Rossum - Shameless, Showtime
  Connie Britton - American Horror Story, FX
  Laura Dern - Enlightened, HBO


Platinum: Best Showrunner

 

Lizzy Weiss - Switched at Birth, ABC Family

  Vince Gilligan - Breaking Bad, AMC
  Glen Mazzara - The Walking Dead, AMC/MPRM communications
  Ryan Murphy - American Horror Story, FX


Platinum: Best New Cable Program

  Switched at Birth, ABC Family
  Appropriate Adult, Sundance Channel
  Veep, HBO
  Homeland, Showtime
  American Horror Story, FX


Platinum: Best Cable Program

  The Walking Dead, AMC
  Breaking Bad, AMC
  White Collar, USA Network
  Game of Thrones, HBO
  Boardwalk Empire, HBO
  Shameless, Showtime

 

RegisterProgram Awards Categories - Finalists

Best Actor/Actress/Host - Comedy

  Joel McHale - The Soup, E! Entertainment
  Carrie Brownstein - Portlandia, IFC
  Fred Armisen - Portlandia, IFC
  Charlie Day - It's Always Sunny in Philadelphia, FX


Best Actor/Actress - Family Friendly

  Florence Henderson - Just Where I Belong, TBN and Smile of a Child TV
  Dean Cain - The Case for Christmas, Hallmark Channel
  David A.R. White - Brother White, GMC


Best Host - Food

  Bobby Flay - multiple shows, Food Network
  Alton Brown - Good Eats, Iron Chef America, Feasting on Asphault, Food Network
  Anthony Bourdain - Anthony Bourdain: No Reservations, Travel Channel


Best Host - News/Public Affairs

  Paula Zahn - On the Case with Paula Zahn, Investigation Discovery
  Anderson Cooper - Anderson Cooper 360, CNN
  Shepard Smith, Studio B and Fox Report, Fox News


Best Actor/Actress/Host - Other

  Florence Henderson - Just Where I Belong, TBN and Smile of a Child TV
  Jean Chatzky - Cash Call with Jean Chatzky, RLTV
  Nigel Lythgoe & Debbie Allen: Battle of the Nutcrackers, Ovation


Best Host - Reality Competition/Game Show

  Padma Lakshmi - Top Chef, Bravo Media
  Billy Eichner - Funny or Die's Billy on the Street, Fuse
  Heidi Klum - Project Runway, Lifetime


Best Host - Sports

  Mike Breen and Jeff Van Gundy - NBA on ESPN, ESPN
  Harold Reynolds - Studio Analyst, MLB Network
  Matt Winer - GameTime, NBA TV
  Ernie Johnson - Turner Sports, Inside the NBA


Best Host - Talk Shows

  Suze Orman - The Suze Orman Show, CNBC
  Chelsea Handler - Chelsea Lately, E! Entertainment
  Kevin Millar and Chris Rose - Intentional Talk, MLB Network
  Lynn Doyle - It's Your Call with Lynn Doyle, The Comcast Network


Best Show or Series - Animals/Nature

  Swamp Wars, Discovery Communications
  Dropped: Project Alaska, Intermedia Partners
  Dog Whisperer, National Geographic Channel


Best Show or Series - Animated

  Jingle All the Way, Hallmark Channel
  Transformers Prime, The Hub TV Network
  My Little Pony Friendship is Magic, The Hub TV Network


Best Show or Series - Regional

  Chicago White Sox Spring Training 2012 "The Fan Experience", Comcast- Chicago
  10 Years of YES, YES Network


Best Show or Series - Children’s

  Pajaminals: Blankie in the Laundry, Sprout
  R.L. Stine's The Haunting Hour, The Hub TV Network
  Transformers Rescue Bots, The Hub TV Network
  Yankees on Deck, YES Network


Best Show or Series - Comedy

  Melissa & Joey, ABC Family
  After Lately, E! Entertainment
  Portlandia, IFC
  Wilfred, FX


Best Show or Series - Documentary

  CNBC's Billions Behind Bars: Inside Americas's Prison Industry, CNBC
  CNBC's The Costco Craze: Inside the Warehouse Giant, CNBC
  Our America with Lisa Ling, OWN: Oprah Winfrey Network
  To Not Fade Away, RLTV
  The Captains, EPIX
  George W. Bush: The 9/11 Interview, National Geographic Channel


Best Show or Series - Drama

  The Secret Life of the American Teenager, ABC Family
  Luther, BBC America
  Justified, FX
  Sons of Anarchy, FX


Best Show or Series - Education/Instructional

  Science & U! - Science, Technology and Outer Space, CUNY TV 
  Making Medicare Work for You: Boomers, Welcome to Medicare, RLTV
  DIY Network's Rehab Addict, DIY Network


Best Show or Series - Faith Based

  Mary Mary, WE tv
  Just Where I Belong, TBN and Smile of a Child TV


Best Show or Series - Family Friendly

  Dry Creek, BlueHighways TV
  The Good Night Show: Differences, Sprout
  R.L. Stine's The Haunting Hour, The Hub TV Network
  Clue, The Hub TV Network
  Family Game Night, The Hub TV Network


Best Show or Series - Food

  Travel Channel's Bizarre Foods America, Travel Channel
  Cooking Channel's Unique Sweets, Cooking Channel
  In Search of Food, Ovation


Best Show or Series - Music

  Britney Spears: Femme Fatale Tour, EPIX
  Seth MacFarlane: Swingin in Concert, EPIX
  Hip Hop Shop, Fuse 


Best Show or Series - News

  CNBC's America's Oil Rush: Boom or Bust, CNBC
  Viewpoint with Eliot Spitzer, Current TV
Dan Rather Reports, AXS TV
  Healing Heroes, Time Warner Cable YNN Austin
  On the Case with Paula Zahn, Investigation Discovery


Best Show or Series - Other

  Top Gear, BBC Worldwide Productions
  Vietnam in HD, History
  Injustice Files: At The End of A Rope, Investigation Discovery
  Five, Lifetime
  Dropped: Project Alaska, Sportsman Channel
  Wildfire Relief: Time to Rebuild, Time Warner Cable's YNN Austin
  Motor City Rising, Ovation


Best Show or Series - Public Affairs

  Florida - Cuba: A New Connection, Bay News 9
  BrianLehrer.tv, CUNY TV
  Sin By Silence, Investigation Discovery


Best Show or Series Reality - Autobiographical

  It's a Brad Brad World, Bravo Media
  Shahs of Sunset, Bravo Media
  Braxton Family Values, WE tv
  Tia and Tamera, Style Media


Best Show or Series Reality - Professions

  No Kitchen Required, BBC America
  Richard Hammond's Crash Course, BBC America
  Family Pickle- Old School, New School, RLTV
  Welcome to Sweetie Pie's, OWN: Oprah Winfrey Network
  Million Dollar Listing New York, Bravo Media


Best Show or Series Reality - Mystery/Investigation

  Finding Bigfoot, Animal Planet
  Ghost Adventures, Travel Channel
  Destination Truth, SyFy


Best Show or Series - Reality/Competition

  Around the World in 80 Plates, Bravo Media
  Top Chef, Bravo Media
  Project Runway, Lifetime
  Food Network's The Great Food Truck Race, Food Network
  Family Game Night, The Hub TV Network
  American Ninja Warrior, G4


Best Show or Series - Sci Fi

  Doctor Who, BBC America
  Warehouse 13, SyFy
  Falling Skies, TNT


Best Show or Series - Sports

  NBA on ESPN: Eastern Conference Finals, ESPN
  The Association: Denver Nuggets, NBA TV
  Wilt 100, NBA TV
  Countdown to London, Universal Sports Television Network
  The Journey: Big Ten Basketball 2012, Big Ten Network


Best Show or Series - Talk Shows

 

The Graham Norton Show, BBC America

  Chelsea Lately, E! Entertainment
  The Mortified Sessions, Sundance Channel
  CenterStage, YES Network


Best Online/Mobile Extras for a Linear Show

  Discovery Channel's Gold Rush Aftershow, Discovery Channel
  Nascar.com: Race Buddy, Turner Sports
  TNT Overtime, Turner Sports
  PGA Championship Live on PGA.com, Turner Sports
  So You Think You Can Dance, Ovation


Best Opening Sequence

  NBA on ESPN: Eastern Conference Finals, ESPN
  We'll Take Manhattan, Ovation
  2011 Rugby World Cup, Universal Sports Television Network
  Spartacus: Vengeance, Starz


Best Video on Demand Program/Special

  Vino Vino, Bay News 9
  Battle of the Fans: Football Final 2011, Comcast.cn100 Chicago
  Chicago Bears On Demand Training Camp, Comcast.cn100 Chicago
  Merry Christmas with Mariah Carey, Music Choice

International Content Category Winners

Best U.S. Show Across Borders:
AMC/Sundance Channel Global - Mad Men

Best U.S. Show in Latin America
ESPN - Capitales de Futbol

Best U.S. Show in Asia:
Cartoon Network - Ben 10

RegisterTop Operators

MSO of the Year

Comcast

Independent Operator of the Year

Wave Broadband

MSO Customer Service Award

Charter Communications

MSO Community Service

Suddenlink Communications

MSO Executive to Watch

Amalia O'Sullivan - Cablevision

MSO Lifetime Achievement

Robert Miron – Bright House Networks

MSO Sales Team of the Year

Time Warner Cable

Leadership Award

Jill Campbell – Cox Communications

Project Launch of the Year

Time Warner Cable - IntelligentHome

Regional Executive of the Year

LeAnn Talbot - Comcast

Technology Executive of the Year

Sree Kotay - Comcast

Cable Lifetime Achievement

Leslie H. Read – Ambassador, The Cable Center; Executive Director, Cable Pioneers

Change Initiative of the Year

Mediacom - Power to Simplify Initiative

Independent Community Service Award

Knology, Inc.

Independent Customer Connection Award

John Higginbotham, Superintendent - Frankfort Plant Board (Frankfort, KY)

Independent Customer Service Award

Armstrong Utilities

Independent Financial Executive of the Year

Steven Cochran - WideOpenWest, LLC

Independent Lifetime Achievement

Stan Searle

Independent Marketer of the Year

Royce Ard – Knology, Inc.

Independent Project Launch of the Year

BendBroadband

Independent Strategic Thinker of the Year

Bob Gessner - Massillon Cable TV

Independent System Executive of the Year

Scott Randall - CableONE

Independent Technology Award

Comporium

Independent Technology Executive of the Year

Al Kuolas - Atlantic Broadband


Register

Date:

December 4, 2012

Location:

Grand Hyatt, NYC

Questions?

Contact Saun Sayamongkhun at 301-354-1694 or saun@accessintel.com.

New and exciting sponsorship and advertising packages available. For more information contact Amy Abbey at aabbey@accessintel.com or 301-354-1629.

 

- Meet Last Year’s Winners -



© 2014 Access Intelligence LLC. Contact Contact Contact Contact Contact Contact Contact Contact